Spalio 12 d. kartu su biochemijos profiliu keliavome į Nacionalinį kraujo centrą. Tiksliau, į Vilniuje esantį jo padalinį, kuriame kraujas yra paruošiamas naudojimui. Ten mokslininkės papasakojo, jog norint perpilti pacientui kraują, šis turi nukeliauti ilgą pasiruošimo kelią.
Pirmiausia, yra patikrinamas donoras. Mums parodė procedūrinį kabinetą, kuriame imamas pacientų kraujas. Įdomu tai, jog kraujas yra išskirstomas centrifuga į tris dalis: eritrocitus, trombocitus ir kraujo plazmą. Ir visos šios dalys turi skirtingą galiojimo laiką: eritrocitai galioja 42 paras, trombocitai – 5 paras, o užšaldyta plazma galioja net 3 metus. Todėl kraujo dažnai trūksta. Vėliau mums parodė laboratorijas, kuriose kraujas yra kruopščiai tiriamas. Mes sužinojome, kodėl permanentinis makiažas ir tatuiruotės gali pabloginti kraujo kokybę, ir pamatėme labai pažangų aparatą, kuriuo per 3,5 val. galima nuodugniai ištirti net 552 kraujo mėginius.
Per šią ekskursiją mes išgirdome daug įdomių faktų ir porą paplitusių mitų. Pavyzdžiui, žmonės dažnai sako, kad labiausiai trūksta ketvirtos kraujo grupės, tačiau tai yra netiesa. Nors ji ir yra rečiausia, dažniausiai trūksta pirmos ir antros kraujo grupių todėl, kad daugiausia žmonių jas turi. Taip pat turėjome išskirtinę galimybę apsilankyti tikrose laboratorijose bei iš arti apžiūrėti laboratorinius prietaisus. Už nuostabią pažintinę kelionę į Nacionalinį kraujo centrą esame dėkingi biochemijos profilio vadovei, chemijos ir biologijos mokytojai Danguolei Skladaitienei bei centro darbuotojoms, kurios mums skyrė laiko ir pasidalino savo žiniomis.
Beje, mums minėjo, kad žmonės daug kraujo aukoja prieš šv. Kalėdas, o vėliau donorų skaičius labai sumažėja. Todėl kviečiu daryti gerus darbus ne tik prieš didžiąsias žiemos šventes, bet ir po jų bei vasarą, nes tada kraujo labiausiai trūksta. Kraujo duoti galite stacionariuose padaliniuose arba mobilių akcijų metu.
Būkite sveiki!
Hildė Maciulevičiūtė I d