Šiuolaikinio meno mugė – „ArtVilnius’23“

Šiuolaikinio meno tikslas – perduoti jausmus, atmosferą, idėją, atskleisti patį save. Šiuolaikinis menas įrodė, kad menas nebūtinai turi būti grožio raiškos priemonė. Šis meno stilius leidžia mums daugiau įsigilinti į menininko kūrinį, patyrinėti jame esančias užuominas, atrasti pagrindinę darbo mintį. Vilniuje, Litexpo parodų salėse, spalio 13-15 dienomis vyko Šiuolaikinio meno mugė, kurioje dalyvavo 70 meno galerijų, 300 menininkų iš net 18 pasaulio šalių. Kodėl turėtumėte apsilankyti čia kitais metais, ką pamatysite, ką patirsite ir kaip menininkai atsiskleidė? Pasidalinsiu savo, kaip šios mugės dalyvės, įžvalgomis.

Vaidyba ir menas. Ar tai gali būti susiję? Ar menas gali būti performatyvus? Šokinėjantis, dainuojantis, chaotiškas ar net kvapnus. „ArtVilnius’23“ šiais metais mums parengė mugę tema – performatyvumas. Tema leido menininkams parodyti savo supratimą, požiūrį, kas tai yra. Daugybė įvairių performansų, piešinių, skulptūrų bei kompozicijų atskleidė, kaip menininkai supranta šią sąvoką. Darbai buvo itin skirtingi. Kiekvienas atmosferos kūrėjas – dailininkas, sukūrė savo istoriją, savo idėją ir savo unikalųjį mąstymą. Tai labai gerai pastebime pabuvoję šioje mugėje: kiekviena salės erdvė buvo pripildyta įvairiausių emocijų, kiekvienas salės kampelis, su savo atskiru kampelio menininku, skleidė vis kitokią atmosferą. Galiu drąsiai sakyti, aplankius šią parodą, jaučiausi patyrusi visas emocijas, kurias tik įmanoma patirti žmogui. Vienų mugės dalyvių darbai trykšte tryško energija, žaismingumu, chaotiškumu, o kitų – visiškai priešingai. Jautrumas, atsargumas, tyla ir nerimas – tai, ką jautėme žvelgdami į kito menininko parodą.

„Art Vilnius“ programa mums pristatė daugybę spalvų, garsų, jausmų ir net kvapų. Išskirti geriausią menininko darbą, man asmeniškai, būtų tiesiog neįmanoma. Kiekvienas žmogus, tą patį meno kūrinį supras savaip, darbe pamatys tai, ko kiti nepamato, pajus tai, ko kiti nepatyrė.

Ne mažiau svarbi tradicija tapusi „ArtVilnius“ programos dalis – geriausių galerijų menininko ir meno kūrinių rinkimai.  Keturių nominacijų: „Geriausias menininkas“, „Geriausia galerija“, „Geriausia užsienio galerija“, „Geriausia instaliacija“ ir „Geriausias jaunasis menininkas“, nugalėtojus renka komisija ir žiūrovai.

Šių metų nominacijų nugalėtojai yra:

  • Geriausioji jaunoji „ArtVilnius’23“ menininkė – Užupio meno inkubatoriaus menininkė Julija Skudutytė.
  • Geriausias „ArtVilnius’23“ menininkas – latvių menininkas Paulius Liepas.
  • Geriausia „ArtVilnius’23“ instaliacija –  parodos „Takas“ erdvėje instaliuotas Monikos Žaltauskaitės-Grašienės objektas „Mėnulio jūra“.
  • „Geriausia užsienio galerija” – VDA galerija „5 malūnai“, Rygos šiuolaikinio meno galerijų „Māksla XO“, Vilniaus galerija „Meno niša“, Vilniaus galeriją „Morka”, Užupyje „The Room Gallery“, Vilniaus „The Rooster Gallery“, VDA Telšių dailės galerija.

Sveikinu talentingus menininkus bei galerijų atstovus. Be geriausių menininkų rinkimų, dailininkų, skulptorių ir fotografų parodų, mugėje vyko dar įvairesnių veiklų, kurios įtraukė kiekvieną įdomumu ir informatyvumu. LRT studijos organizuojamos diskusijų, paskaitų, pokalbių programos ir kiti papildomi renginiai patraukė daugelio dėmesį. Litexpo parodų salėse taip pat buvo keletas veiklų, net ir patiems mažiausiesiems mūsų kūrėjams. Vaikams skirtos veiklos buvo parengtos kaip reklamos dalis, bet tai buvo labai miela ir graži idėja įtraukti mūsų būsimus menininkus.

Dailės galerijų, meno mugių, performansų ir kitų meno šakų skleidimo priemonių tikslas – išreikšti save, parodyti pasauliui savo vidinį mąstymą, sudominti ir įtraukti kiek įmanoma daugiau naujų talentų. Dėkoju už nuostabią parodą ir išgyventus jausmus mugės organizatoriams bei dalyviams. Smagu, kad ir parodos žiūrovai prisidėjo kurdami atmosferą. Kitąmet tą gali padaryti ir Tu.

VVDG Žurnalistų klubo Meno skilties redaktorė Smiltė Gilytė, II d

Geriausi mugės dalyviai:

https://drive.google.com/drive/folders/17MbkxaD64JRHfsYEHc_QkvXd2Z-k2ASM?usp=sharing

Mugės nuotraukos:

https://drive.google.com/drive/folders/10VrMNZ6ezNtlIryOWvQ1hY9fOaeI_Mc9?usp=drive_link

Apie mus

Vilniaus Vytauto Didžiojo gimnazija yra pirmoji lietuvių gimnazija, kurią 1915 metais įkūrė M. Biržiška, J. Basanavičius ir P. Gaidelionis. Kaip ir anuomet, gimnazija užtikrina efektyvų ir kokybišką mokymą ir mokymąsi bei yra atvira pozityviai kaitai. Šiandieninė gimnazija siekia tobulėti, puoselėja savo tradicijas, tautiškumą, toleranciją, lanksčiai prisitaiko prie besikeičiančių sąlygų, suteikia visapusiškų žinių, padėsiančių jaunam žmogui rasti savo vietą Lietuvoje ir Pasaulyje, tad ir mokyklos bendruomenė yra bendradarbiaujanti, susitelkusi, iniciatyvi, geranoriška, kultūringa, kurianti saugią aplinką, pasitikinti savo sugebėjimais ir besididžiuojanti savo mokykla, kurią pati kiekvieną dieną ir kuria.

Socialiniai tinklai

Naujienos

Meniu